Sokak Hayvanlarının Sesiyiz

Sokak Hayvanlarının Sesiyiz

Doğayı birlikte paylaştığımız hayvanların, doğanın dengesinin korunmasında önemli bir yeri olup, doğa; bütün hayvanların denge içinde yaşamasıyla güzelliğini herşeye rağmen devam ettirmektedir. İnsanoğlunun aymaz davranışları ve bilinçsizce müdahaleleri ile bazı hayvanların soylarının tükendiği ve bazılarının ise tükenmeye yüz tuttuğu izlenmektedir. Bu durum, hayvanların korunması için bazı ek tedbirlerin alınmasını ve hiç vakit geçirilmeden ortak hareket edilmesini zorunlu hale getirmektedir.
 Ankara İl Hayvanları Koruma Kurulu, 24.06.2004 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nu, bu alanda gerçekleştirilen en önemli gelişme olarak değerlendirmektedir. Bu kanunla bütün hayvanların yaşama hakları güvence altına alınmış, hayvanlara karşı her çeşit kötü muamele ve uygulamalar yasaklanmış ve kanuni müeyyidelere bağlanmıştır. Ayrıca, her İl’de kurulan “İl Hayvanları Koruma Kurulu” tarafından da sürecin takip edilmesi hüküm altına alınmıştır.

HAYVANLARI KORUMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?
HAYVANLAR BIZIM DOSTUMUZDUR

Cunku bu dunyayi onlarla paylasiyoruz, burasi bizim oldugu kadar onlarin da evi. Onlarin da aynen bizler gibi gidecek, yasayacak baska yerleri yok. Dunyamizdaki tum canli turlerinin, doganin ve gezegenimizin dengesi icin burada olmasi gerekiyor. 

Hayvanlarla birlikte, hepimizi misafir eden dogayi da korumamiz sart.

HAYVANLARI KORUMAK

Hayvanlari korumak ve sevmek ayri seyler olsa da, onlari korumak ve yasamalarina yardimci olmak aslinda onlari sevmek demektir. Hayvanlari sevmek icin illa bir hayvan sahibi olmamiz gerekmez. 
Onlari korumak icin oncelikle cok basit birkac seyi bilmeliyiz: 

  • Onlarin da en az bizler kadar yasama hakki vardir.
  • Bu dunya bizlerin oldugu kadar onlarindir da…
  • Gorunus olarak farkli olsalar da, bize benzer yonleri vardir; onlar da sevinir, uzulur, aci ceker, mutlu olur, aile kurar, konusur, aglarlar.

NE YAPMALIYIZ

Eger hayvanlari seviyor ve korumak istiyorsak, onlarin yasama hakkina saygi gostermeli, cevremizdeki herkese bunu anlatmaya calismaliyiz. Hayvanlari sevmeyenler ya da onlardan korkanlar olabilir. Ama bizim icin onemli olan onlari herkesin bizler gibi sevmesi degil, zarar vermemeleridir. Bu yuzden de cevremizdekilere zorla onlari sevdirmeye calismaktan cok, onlara zarar verilmemesi icin calismaliyiz.

Leave a Reply